Besedy o čase a hodinách

26.10.2023,

Čtvrté ročníky a 5.A absolvovaly u p. uč. Slouky besedu o čase a jeho měření, od starověku až po atomové hodiny. K vidění a vyzkoušení byly první typy hodin – pískové přesýpací, ohňové (čínský drak s doutnákem), sluneční (stolní i kapesní) a výtokové vodní vytištěné na 3D tiskárně. Z mechanických hodin a hodinek děti viděly např. kapesní hodinky (vč. transparentních Kienzle), hodiny z tanku PRIM-AVRM, kosmonautské hodinky Fortis, staré Primky (NH a Pyžamo), hodinky pro nevidomé Ruhla i slavný primácký strojek 2C („dvěcéčko“) a další. Z elektrických hodinek se dětem nejvíce líbily hodinky s kalkulačkou Casio – prý na písemky z matiky 🙂 . Na obrázcích pak děti viděly mnoho dalších hodin a hodinek, včetně pilových, mysteriozních, dvojručních, s tourbillonem, atomové hodiny i nejlepší hodinky (rádiem řízené Casio, světlem nabíjené, nárazuvzdorné, vodotěsné) a jedny z nejdražších hodinek (Tutima za 5 milionů korun). Děti byly i seznámeny obecně s časem, se systémem QUARTZ, i s dálkovým přenosem časového signálu dříve a nyní.

2. Ředitelské volno

9.5. - 10.5.