Co je třeba vědět před nástupem žáků do školy

3.5.2020,

Termíny: Žáci 1. stupně – možnost přijít do školy od 25. 5. 2020

Žáci 9. tříd – možnost docházet do školy od 11. 5. 2020

Žáci 1. stupně

• Co je třeba před nástupem do školy

4. – 6. 5. vyjádřit zájem své dítě posílat do školy (předběžné přihlášení na dotaz třídního učitele)

do 20. 5. závazně přihlásit své dítě do školy prostřednictvím on-line aplikace na www stránkách školy

• Podmínky docházky žáka do školy

Před nástupem zákonný zástupce předá škole podepsané dokumenty – písemné seznámení s vymezením rizikových skupin a čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.)

Doporučuje se, aby zákonní zástupci zvážili rizikové faktory, pokud žák patří do rizikové skupiny, a rozhodli o účasti žáka na vzdělávacích aktivitách s tímto vědomím.

Žák patří do rizikové skupiny nebo žije v domácnosti s osobou, která tyto rizikové faktory splňuje:

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo následující rizikové faktory:

1. Věk nad 65 let s přidruženými chronickými chorobami.

2. Chronické onemocnění plic (zahrnuje i středně závažné a závažné astma bronchiale) s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou.

3. Onemocnění srdce a/nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou např. hypertenze.

4. Porucha imunitního systému, např.

1. při imunosupresivní léčbě (steroidy, HIV apod.),

2. při protinádorové léčbě,

3. po transplantaci solidních orgánů a/nebo kostní dřeně,

5. Těžká obezita (BMI nad 40 kg/m2).

6. Farmakologicky léčený diabetes mellitus.

7. Chronické onemocnění ledvin vyžadující dočasnou nebo trvalou podporu/náhradu funkce ledvin (dialýza).

8. Onemocnění jater (primární nebo sekundární)

Vstup do budovy školy bude umožněn pouze žákům, nikoliv doprovázejícím osobám.

Žák bude povinen dodržovat stanovená hygienická pravidla; jejich opakované nedodržování, po prokazatelném upozornění zákonného zástupce žáka, bude důvodem k nevpuštění žáka do školy, resp. k vyřazení žáka ze skupiny či přípravy.

Škola nastaví pravidla provozu a dodržování hygienických pravidel v rámci docházky žáků 1. stupně dodatkem vnitřního řádu školy, viz. dokument MŠMT http://www.msmt.cz/soubor-hygienickych-pokynu-pro-ms-zs-a-ss .

Při vstupu do školy projde žák zdravotním filtrem (měření teploty, dezinfekce rukou)

Pokud žák bude vykazovat některý z možných příznaků COVID-19, bude umístěn do samostatné místnosti a škola bude kontaktovat zákonné zástupce žáka s ohledem na okamžité vyzvednutí žáka.

O podezření informuje škola spádovou hygienickou stanici

Žák s sebou bude mít 2 roušky a igelitový sáček na jejich odkládání.

Příchod do budovy školy bude organizován s ohledem na nutnost dodržovat hygienická pravidla.

• Harmonogram pobytu žáků ve škole

Po příchodu do školy tj. 8 – 12 hod. výuka

12 – 16 hod. „družina“

Žáci budou rozděleni do stálých skupin v počtu 15 ti žáků. Skupiny budou stálé a mohou být složené ze žáků různých tříd. Žáci přihlášení později již nebudou do výuky zařazeni.

Učivo probírané ve škole bude korespondovat s učivem zadávaným žákům, kteří do školy chodit nebudou. Vyučujícími budou učitelé, asistenti i vychovatelé, ke skupině nebude určen přímo třídní učitel.

• Školní jídelna

Bude v provozu od 25. 5. 2020.

Vařit se bude bez možnosti výběru. Jídelníček i další podmínky stravování budou upřesněny.

Žáci 9. ročníků

5. a 6. 5. zjistí třídní učitel zájem žáků o docházku do školy v rámci přípravy na přijímací zkoušky.

Žáci budou rozděleni do skupin po 15 ti žácích, skupiny budou stálé a nebude možné je po 11. 5. doplňovat. Bude určen harmonogram konzultací.

Hygienická pravidla a pravidla pobytu žáků ve škole budou shodná s podmínkami pro žáky 1. stupně.

Žáci se nebudou moci stravovat ve školní jídelně.