Výlet za zkamenělinami

2.12.2021,
Měli jsme dvouhodinovou geologickou přednášku od paleontologa pana Štěpána Raka, kde nám vysvětloval, jak vznikají zkameněliny a ukazoval nám, jaké objevy našel.
Dva týdny po přednášce jsme se dvě třídy vydaly na exkurzi nedalekého lomu v Radotíně. Počasí nám zprvu moc nepřálo, ale jakmile jsme dorazili na místo, pršet přestalo a vyčasilo se. Po příjezdu jsme se setkali s panem Rakem, který nám pověděl, co nás čeká, a vydali jsme se na cestu. První zastávka byla v menším lesíku, kde byly v kamenech nádherné zkameněliny ulit různých druhů hlavonožců. Ti žáci, co měli štěstí, našli někdy i více jak pět zkamenělin, ale každý z nás našel alespoň jednu zkamenělou ulitku. Bylo jich tam v zemi opravdu spousta.
Další zastávkou byl veliký kopec, na kterém byly různé druhy hornin a nerostů, na kterých zkameněly mušle. Našlo se zde opravdu hodně vápence (ze kterého se mimo jiné dělají i dlažební kostky), také černé břidlice tu bylo dost. Zde už se tolik zkamenělin nenašlo, ale pár z těch, které spolužáci našli, byly opravdu podivuhodné.
Třetí a zároveň poslední zastávkou bylo místo, kde se nacházeli zkamenělí trilobiti. Ti byli poněkud vzácnější, a tudíž i nejtěžší k nalezení, ale i přesto všechno našlo pár spolužáků krásné zkameněliny částí těla trilobitů. Paní učitelka například našla hlavu trilobita. Na hledání trilobitů by chtělo vyhradit více času, jelikož není úplně nejlehčí je najít.
Byla to velice zajímavá a naučná exkurze a myslím si, že většinu z nás velmi bavila. 
 
Markéta Žižková